Diş Teli Tedavisi Niçin Yapılır?

Daha güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılan Diş Teli Tedavisi hakkında herşey

0 490

Diş teli tedavisi dişlerinde ya da çene yapısında bozukluk olan hemen herkese uygulanabilir. Tedavi ile ayrık dişler ve yanlış dizilmiş dişler düzeltilir. Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur fakat 5 yaşından daha küçük çocuklara yapılması önerilmez.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisine başlanmadan önce dişler kontrol edilir. Genellikle diş teli tedavisine başlanmak için çocukların 8 yaşını doldurması beklenir. Dişlerdeki düzensizliklere bağlı olarak tedavi 5-6 ay ile 2 yıl arasında sürebilir.

Genellikle 2 hafta içerisinde tellere alışılmaktadır. Gömülü diş, çapraz diş, alt çenenin ileride olması, ayrık diş gibi durumlarda uygulanır. Çürük diş ya da dolgu gibi durumlar varsa bunlar ağız içerisinden temizlenir ve sadece sağlıklı dişler bırakılır.  Ardından dişlere elips görünümüne sahip bir mekanizma yerleştirilir.

Ardından dişlere törpüleme işlemi gerçekleştirilir. Özel bir yapıştırıcı ile mekanizma yapıştırılır ve braketler eklenir. Taşan yapıştırıcılar temizlenir ve işlem tamamlanmış olur. Şeffaf, metal ve görünmez gibi farklı diş teli mekanizmaları mevcuttur. Doktorunuz isteğinize ve tedavinize uygun bir şekilde seçim yapacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.