Düş Kapanı Nedir, Nasıl Yapılır?

Düş Kapanı nedir? Evde Düş Kapanı nasıl yapılır?

0 445

Evlerimizde süsleme için birçok malzeme kullanıyoruz. Bunlardan bir tanesi olarak karşınıza düş kapanı çıkıyor. Düş kapanı yapımı oldukça kolaydır. Bohem bir görüntüsü vardır. Pekçok inanca göre düş kapanları farklı anlamlar taşır.

Bu inançları arasında eski Mısır, Kızılderili, Maya, İnka ve şamanist inancı sayılabilir. Genellikle şifa verici olarak nitelendirilir. Kızılderililer için büyük koruyucu bir niteliği vardır. Kızıldereli savaşçılarının kalkanlarının süslenmesinde kullanılır.

Düş Kapanı Nasıl Yapılır?

Düş kapanı yapmak için oldukça basit malzemelere ihtiyacınız var. Malzemeleri topladıktan sonra ise yapımı oldukça kolaydır.

Malzemeler;

  • Kenevir ipi
  • Kasnak
  • Süsleme boncuğu ya da aplike

Düş kapanı yapımına başlarken öncelikle kenevir ipi kasnağın etrafına güzelce dolamalısınız. Ardından gevşek bir şekilde ipe 2. tur attırılır. Ortadaki boşluk üçüne ne kadar bu işlemi bu şekilde devam edilir.

Ortadaki boşluk küçüklükten sonra ip iyice sıkıştırılıp boşlukları da alarak düğümlenir. Kasnağın alt ucundan sarkan ipler boncuk yada tüyler ile süslenebilir. Ya da püskül şeklinde çoklu yapılarak kullanılabilir. Bu adımları takip ederek evinize güzel bir düş kapanı yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.