Egzama Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0 13

Adını belki de sıklıkla duyduğumuz bir rahatsızlık olan egzama, deride kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi belirtilerle ortaya çıkan bir deri hastalığı olarak bilinmektedir.

Kronik, yaş, akut ve kuru gibi farklı türleri bulunan egzama hastalığı, halk arasında sıkça görülen bir rahatsızlıktır. En sık görülen iki çeşit egzama vardır; bunlardan biri kenarlı hebra egzaması ve seboreik egzama olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Egzama Belirtileri Nedir?

En sık görülen deri hastalığı olan egzama, şekilleri ne olursa olsun üst deride mutlaka belirtilerini ortaya koyan bir hastalıktır. Ciltte kızarıklık, kaşınma, akıntı ve kabarcıklar şeklinde meydana gelen egzama tedavisinde, birçok farklı krem ve çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

Genellikle belirli ilaç tedavileri ile tedavi edilen egzama, tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir. Genellikle, yanlış ilaç kullanımı ya da strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Görüntüsü ile cildinize rahatsızlık verebilir.

Yarayı kaşıdığınızda, tehlike daha da artabilir ve egzamanın cildinize verdiği rahatsızlık hissi daha da artmaktadır. Ev kadınlarında sıkça görülen el egzamasının nedeni ise, genellikle çamaşır suyudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.