Green Screen Nedir, Neden Kullanılır?

Son teknolojiler arasında yer almakta olan Green Screen nedir ve nasıl kullanılır?

0 416

Green Screen ya da Türkçesiyle Yeşil Ekran bir fotoğrafçılık tekniği olarak bilinir. Fotoğraf ve videolarda kullanılabilir. Green Screen kullanımı basit bibi görünür fakat oldukça zordur. Bilgi birikimi ve tecrübesi olan kişiler tarafından uygulanması gerekir.

Genellikle sinema çekimlerinde kullanılır. Bir çekim hilesidir. Bir görüntü alırken yok edeceğiniz bir renk veya görüntü var ise bunun için Green Screen kullanılır. Yeşil bu işlem için oldukça kullanışlı bir renk olduğundan tercih edilir.

Green Screen Nerelerde Kullanılır?

Green Screen genellikle sinemada kullanılmasıyla karşımıza çıkar. Gitmenin çok maliyetli ya da tehlikeli olacağı bölgelere gitmek yerine Green Screen kullanılabilir. Böylece seyirciye yansıtılan görüntü sanki oraya gidilmiş gibi olur. Çeşitli animasyon filmleri için de uygun bir ortam sağlamaktadır.

Yeşil renk kullanılmasının sebeplerinden bir tanesi insanların üzerinde fazla bulunmayan bir renk olmasıdır. Böylece kolaylıkla görüntü değişikliği yapılabilir. Kullanılan yeşil perde kumaştan oluşuyorsa ütülü olması gerekir.

Kırışık olması durumunda istenilen görüntü elde edilemeyebilir. Işıklandırma çok iyi ayarlanmalıdır. Çekim yapılacak kişinin perdeniz bir adım önünde durması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.