Tereyağ Kilo Aldırır Mı?

Yemeklerin vazgeçilmezi olan tereyağ kilo aldırır mı? Tereyağ diyetteyken tüketilmeli midir?

0 288

Tereyağ hastalıkların da tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir gıdadır. Tereyağ rahatsızlık ve sağlık durumuna göre bireylerde etkileri değişebilen bir gıda olsa da kilo yapmaması konusunda diyetisyenler çoğunluk göstermektedir. Ancak tüketilen tereyağının hakiki olması da oldukça önemlidir.

Tereyağ bir süt ürünüdür. Ayrıca farklı çeşitleri de mevcuttur. Bunun yanında sadece inek sütü değil, tereyağ keçi ve koyun gibi memeli hayvanların sütünden de yapılmaktadır. Tuzlu ve tuzsuz olarak çeşitleri de bulunmaktadır.

Tereyağının Yararları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin çeşidi olan tereyağında A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, K2 vitamini bulunmaktadır. Tereyağ ayrıca konguje linoleik asit bakımından da zengindir. Kısaca kanser riskini azalttığı yapılan testler ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Tereyağının bir diğer faydaları ise bağırsak sağlığını ve sindirimi desteklemektedir. Mide ağrısı, kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıklarda da tedavi olarak kullanılabilmektedir. Tereyağ ayrıca cilde de son derece faydalı bir besin kaynağıdır. Egzama ve sedef hastalıklarında ilaç olarak kullanılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.